סיכום על יהדות איטליה 
 
יהדות איטליה היא אחת מהקהילות היהודיות המרכזיות והעתיקות ביותר באירופה, עם זאת ליהודי איטליה אין מאפיינים ייחודיים רבים. קיים באיטליה נוסח תפילה ייחודי שנקרא "הנוסח האיטליאני", מדובר בנוסח עתיק שנוצר בתקופת ימי הביניים. לנוסח זה קיימים תוספות וקטעים שלא קיימים בנוסחי אשכנז וספרד. הנוסח האיטליאני לא משמש את כל הקהילות היהודיות באיטליה אלא בעיקר את הקהילות היהודיות שרוצות לשמור על המסורת, האחרות מתפללות לפי הנוסח הספרדי/נוסח אשכנז. 
 
—יהודי איטליה הם ליברלים - חלקם דתיים, וחלקם חילונים. את הדת היהודית באיטליה משמרים באמצעות טקסים רבים שנערכים בקהילה היהודית להנצחת השואה, שימור התרבות העברית ועוד. ישנם מוזיאונים של הקהילה היהודית ובתי כנסת רבים - חלקם מתקופות עתיקות יותר, וחלקם בתי כנסת שהוקמו בשנים האחרונות.
אורח החיים של יהודי איטליה כיום, הוא אורח חיים יהודי רגיל: היהודים באיטליה יושבים בקהילות שונות ברחבי איטליה (כיום יש כ21 קהילות כאלו שבהן יש 35,000 יהודים). על אף שרוב החברה האיטלקית היא חברה קתולית, יהודי איטליה הולכים לבתי ספר ממלכתיים ומשתלבים בחברה האיטלקית מפני שרוב השנים היהודים דיברו איטלקית והתלבשו כמו האיטלקים. היהודים השתמשו בשפה העברית רק לצורכי דת ותפילה. אמנם, קיימים ניבים מקומיים של יהודי איטליה- למשל, ברומא עד היום מדברים יהודי רומא בניב מיוחד הנקרא "יודאיקו רומנסקו" וקיימים כתבי ספרות ושירה רבים הכתובים בניב זה.
 
—במהלך כל המאות, יהודים היגרו מרחבי אירופה והגיעו לאיטליה בגלל מגפות, פוגרומים וגם כי שמעו שטוב ליהודים באיטליה. יהודי איטליה יצרו קשרים, השכילו ודיברו שפות רבות. אל פיימונטה (מחוז בצפון מערב איטליה) הגיעו יהודים אשר גורשו מצרפת. באופן כללי לאיטליה הגיעו מהגרים מארצות רבות, ביניהן לוב, מצרים ואיראן. חלק מהיהודים היגרו לאיטליה לאחר גירוש ספרד וכך גם הביאו עימם את הנוסח הספרדי לאיטליה, אחרים היגרו לאיטליה מארצות הבלקן (אזור דרום מזרח אירופה) והביאו עימם את נוסח אשכנז.
רוב יהודי איטליה הגיעו לאיטליה באמצעות הליכה מארצות אירופה השכנות, אחרים הגיעו אליה באמצעות אוניות. הקהילות היהודיות באיטליה מאוד עתיקות (חלקן בנות 2000 שנה ואף יותר), לכן רבים מיהודי איטליה לא היגרו אליה אלא נולדו בה. בתקופות רבות היחס כלפיי היהודים באיטליה היה מאוד הוגן, ניתן להם חופש דת ולעיתים אפילו זכויות נוספות כמו פטור משירות צבאי, אזרחות וכ'ו. 
 
באיטליה קיים ארגון ששמו ארגון יהודי איטליה, הארגון מייצג את יהודי איטליה מול הממשלה האיטלקית ומול גורמי חוץ. בסך הכל הארגון דואג לכל מה שקשור ליהודי איטליה, אם זה בנוגע לבעיות, עזרה או פעילויות. באיטליה קיימת מודעות גבוהה לגבי היהודים ולכן מלבד לימוד רגיל בבתי הספר התלמידים בבתי ספר ממלכתיים מועשרים בנושאים שקשורים ליהדות. באופן כללי בערים השונות באיטליה קיימים בתי ספר ליהודים, ספריות, בתי אבות וכ'ו, אך היהודים לא מחוייבים ללכת דווקא אליהם ויכולים להיות בכל מקום שהם רוצים.

© מבחנים, 2011-2012.